foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Komunikaty

Wpisanie do telefonu kontaktu oznaczonego międzynarodowym symbolem ICE (in Case of Emegrency) może w sytuacji zagrożenia uratować życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Służby ratownicze proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Więcej o samej akcji można przeczytać na stronie www.ustaw-ice.pl

 

Działkowe kradzieże to poważny problem. Dlatego Urząd Miasta wspólnie z Policją i Strażą Miejską zachęcają do znakowania rzeczy zostawionych na działce, by utrudnić kradzież złodziejom, a w razie odzyskania ich przez policję - ułatwić rozpoznanie

 

W ramach programu "Tarcza" na jaworznickich ogrodach działkowych kontynuowana jest realizacja akcji  "Bezpieczny Ogród". Pierwszym etapem programu było systematyczne patrolowanie działek zarówno przez funkcjonariuszy policji jak i straży miejskiej.

Drugim etapem jest dalsze ograniczanie włamań do altanek ogrodowych oraz zabezpieczenie wartościowego sprzętu działkowców poprzez jego znakowanie. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez Wydział Zarządzania i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego  w Jaworznie. Partnerem działań jest jaworznicka Straż Miejska i Policja.

W dniu 19 maja 2016 r. na terenie Stowarzyszenia Ogrodowego Działkowców „WARPIE” odbyło się znakowanie sprzętu.
Dzięki dobrej organizacji i zaangażowaniu działkowców w wyniku prowadzonej II edycji akcji oznakowano 98 sztuk rożnego rodzaju sprzętu. Głównie przeważały kosiarki, podkaszarki i agregaty, ale również działkowcy okazywali elektronarzędzia oraz sprzęt RTV i AGD.

Kolejne znakowanie odbyło się 24 maja br. na terenie Stowarzyszenia Ogrodowego Działkowców im. Karola Roupperta – Stara Huta. W wyniku prowadzonej akcji oznakowano 156 urządzeń.
Kolejne akcje odbyły się 9 lipca w Ogrodzie im. „1000lecia Państwa Polskiego”oraz 16 lipca w Rodzinnym Ogrodzie Jaśmin, w których oznakowano łącznie 251 różnych sprzętów.

Łącznie w sześciu akcjach oznakowano 828 sprzętów.

Mieszkańcy chętnie przybyli na miejsce znakowania, które miało miejsce przed domem działkowca. Sprzęt, który nie mógł zostać dostarczony ze względu na gabaryty został oznakowany na miejscu w altance. Pracownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego oraz Straży Miejskiej i Policji chodzili od działki do działki znakując sprzęty.
Znakowania były możliwe dzięki współpracy z prezesami ogrodu oraz szerokiemu zainteresowaniu mieszkańców.
Naniesione znaki pozwolą każdemu z działkowców rozpoznać swój sprzęt, jeśli zostanie ukradziony.

Urząd Miejski wspólnie z partnerami zapraszają wszystkich chętnych do takiej formy zabezpieczenia swoich dóbr. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od chęci. Takie oznakowanie może zniechęcić złodzieja, a w przypadku kradzieży jest bardzo pomocne przy jego zidentyfikowaniu i odzyskaniu.
Osoby, które z różnych powodów nie mogły przystąpić do znakowania, a są zainteresowane oznaczeniem posiadanych urządzeń proszone są o kontakt
z prezesem ogrodu lub zgłoszenia się do Wydziału Zarządzania Kryzysowego w celu wyznaczenia dodatkowego terminu ponownego znakowania.