Policyjna mapa bezpieczeństwa

Obrazek

Jaworznicka „mapa bezpieczeństwa” jest częścią policyjnego systemu informatycznego pn. „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Projekt jest istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i służący aktywizacji społeczności lokalnych. Jest to także jedno z narzędzi służących poprawie komunikacji między Policją a społeczeństwem.

Ideą systemu jest prezentowanie na mapach dostępnych w internecie znaczników, informujących o rodzaju i czasie popełnienia podstawowych rodzajów przestępstw, zdarzeń w ruchu drogowym, jak również interwencji policyjnych przeprowadzanych w miejscach publicznych. Każdy rodzaj zdarzenia jest zaznaczony innym kolorem oraz opatrzony numerem i nazwą jednostki, która zajmuje się sprawą.

Czytaj więcej: Policyjna mapa bezpieczeństwa

Bezpieczna zima 2016

fot.Fotolia.com

Zima, a w szczególności okres ferii, to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak zimowe rozrywki przebiegły szczęśliwie, a po ich zakończeniu każdy mógł zadowolony wrócić do domu, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania wolnego czasu w miejscu zamieszkania.

Na potrzeby akcji pn. "Bezpieczne ferie 2016", Wojewoda Śląski uruchomił całodobową interwencyjną linię telefoniczną o numerze (32) 20-77-077, na którą można zgłaszać wszelkie informacje dotyczące zagrożeń i nieprawidłowości w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych. Podczas zabaw na śniegu i lodzie podczas całej zimy najlepiej jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo samemu. Jazda na sankach, nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną, cały czas trzeba jednak pamiętać, że podstawą - jak zwykle - jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

Oto kilka najważniejszych zasad, które pomogą spędzić ferie zimowe bezpiecznie:

  • Ubieraj się stosownie do pogody, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. A wychodząc z domu na dłużej warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
  • Do zabaw na śniegu i zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
  • Przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu i usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie czy gałęzie drzew;
  • Sprawdź stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
  • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy. Nigdy nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
  • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem.

Poradniki, które mogą się przydać podczas zimowego wypoczynku:

Co zrobić gdy pod człowiekiem załamie się tafla lodu

Poradnik bezpiecznego wypoczynku

Porady dla uczestników wypoczynku zorganizowanego

 

Przedszkolak bezpieczny na drodze

Przedszkolak bezpieczny na drodze

Miejski Zarząd Dróg i Mostów we współpracy z Komendą Miejską Policji w Jaworznie już z końcem stycznia rozpocznie cykl spotkań z jaworznickimi przedszkolakami. Akcja pod nazwą "Przedszkolak bezpieczny na drodze" polegać będzie na krótkich prelekcjach, które poprowadzi policjant. Tematem będzie przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach w okresie ferii zimowych.

- Podczas spotkania dzieci poznają podstawowe zasady uczestnictwa w ruchu drogowym, dowiedzą się dlaczego tak ważne jest noszenie odblasków, a także będą miały okazję porozmawiać z prawdziwym policjantem w pełnym umundurowaniu - wyjaśnia Emilia Tura, rzecznik prasowy MZDiM. - Mamy nadzieję na aktywność dzieciaków podczas spotkań, ponieważ przygotowanych jest kilka ciekawych upominków dla przedszkoli. Przewidziany jest także konkurs rysunkowy, gdzie trzem zwycięskim przedszkolom MZDiM przekaże dodatkowe nagrody.

Janusz Skulich doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa

Janusz Skulich doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa

Generał Janusz Skulich ma zostać od lutego br. doradcą prezydenta Jaworzna ds. bezpieczeństwa. Doświadczenie nadbrygadiera pomoże miastu m.in. w organizacji pod względem bezpieczeństwa tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. To jedno z większych wyzwań jakie stoi przed miastem w tym roku.

Do obowiązków doradcy będzie należało opiniowanie i doradztwo w obszarze związanym z bezpieczeństwem miasta oraz w zakresie realizacji programów dotyczących tego obszaru, współpraca przy opracowywaniu planów strategicznych dotyczących stanu bezpieczeństwa miasta oraz współudział w koordynacji zadań w zakresie organizacji imprez masowych. Ponadto doradca będzie brał udział w pracach Komisji ds. Bezpieczeństwa i Porządku oraz Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także przedstawiał Prezydentowi Miasta informacje dotyczące inicjatyw ustawodawczych mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego gminy.

Czytaj więcej: Janusz Skulich doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa

UOKIK ostrzega konsumentów!

fot. Fotolia.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, ofertynet.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl – strony prowadzone przez przedsiębiorcę Tomasza Braniewskiego - mogą powodować znaczne straty dla klientów. Powyższy komunikat to pierwszy przypadek, w którym UOKiK korzysta z tzw. ostrzeżenia konsumenckiego.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały dotyczące niezgodnych z prawem praktyk Tomasza Braniewskiego, właściciela firmy Invest-Net Braniewski Tomasz w Warszawie. Przedsiębiorca prowadzi strony internetowe: ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, ofertynet.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu, top-gratka.pl, poprzez które przyjmuje od konsumentów zlecenia na umieszczanie ogłoszeń dotyczących ich nieruchomości na współpracujących portalach.

Na czym polega praktyka

Aby zamówić powyższą usługę, konsument musi wejść na jedną ze stron przedsiębiorcy, wypełnić formularz zgłoszeniowy, zaakceptować regulamin i wybrać przycisk „Zgłoś ofertę”. Po umieszczeniu ogłoszenia, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie, ma nastąpić bezpłatny 3-miesięczny okres testowania usługi. Konsumenci nie są jednak informowani w należyty sposób, że po 3 bezpłatnych miesiącach usługa staje się odpłatna (opłata za każdy kolejny miesiąc wynosi ok. 500 zł). Klienci dowiadują się o tym dopiero z otrzymywanych wezwań do zapłaty. Co więcej, nie mają możliwości natychmiastowej rezygnacji z usług, ponieważ ustalony przez Tomasza Braniewskiego okres wypowiedzenia wynosi od jednego do trzech miesięcy w zależności od umowy. Oznacza to, że maksymalny koszt usługi może wynieść nawet 1 500 zł. Wezwania skierowane przez Tomasza Braniewskiego w większości przypadków nie mają jednak mocy prawnej, bowiem skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje jedynie w sytuacji, gdy przycisk służący do zgłoszenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna.

Ostrzeżenie konsumenckie UOKiK

W związku z tym, że niedozwolone praktyki firmy Invest-Net Braniewski Tomasz mogą powodować znaczne straty finansowe i niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów, UOKiK zdecydował o wydaniu ostrzeżenia.

Czytaj więcej: UOKIK ostrzega konsumentów!

template joomlatemplate joomla gratis
2018  Bezpieczeństwo w Jaworznie  globbers template joomla