foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Komunikaty

Wpisanie do telefonu kontaktu oznaczonego międzynarodowym symbolem ICE (in Case of Emegrency) może w sytuacji zagrożenia uratować życie osobom poszkodowanym w wypadkach. Służby ratownicze proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Więcej o samej akcji można przeczytać na stronie www.ustaw-ice.pl

   Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została utworzona dlatego, aby każdy z nas miał szansę zasygnalizować policji miejsca, które w odczuciu (naszym) mieszkańców są niebezpieczne. Nie można traktować mapy w charakterze zamiennika numerów alarmowych,  z uwagi na fakt iż dodawane na niej zgłoszenia nie będą traktowane jak wezwanie do natychmiastowej interwencji. W sytuacji z chwilą potrzeby szybkiej interwencji policji niezbędny jest kontakt pod numerami alarmowymi              112 lub 997.

  W wyniku powstania mapy jesteśmy w stanie przekazywać informacje pod względem wykroczeń oraz przestępstw które zdarzają się bez przerwy w danym miejscu, które w poczuciu mieszkańców mają negatywny wpływ na ich poczucie bezpieczeństwa.

 

 Przejdź do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 

https://mapy.geoportal.gov.pl/IMAPLITE/KMZBPUBLIC.HTML

Mapa zagrożeń Jaworzno 

                             

Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
 W tego rodzaju przypadkach należy skorzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

 Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

 Każde naniesione na mapę zagrożenie spowoduje odpowiednią reakcję Policji.

 

 

 

W ramach doskonalenia swoich umiejętności, strażnicy miejscy uczestniczą w cyklu systematycznych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kolejne odbyło się w ubiegłym tygodniu - 9 lutego. Szkolenie teoretyczne połączone z ćwiczeniami praktycznymi ma na celu przygotowanie funkcjonariuszy do podejmowania akcji ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego.

Scenariusz ćwiczeń przygotowany został we współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Jaworznie oraz Automobilklubem Mysłowickim. Scenka miała jak najdokładniej oddać realia sytuacji z jaką na co dzień mogą spotkać się strażnicy miejscy, podczas wykonywania swojej pracy. Zadaniem funkcjonariuszy było udzielenie pomocy mężczyźnie oraz ciężarnej kobiecie, którzy zostali zranieni nożem podczas libacji alkoholowej. W szkoleniu po raz kolejny wzięli udział także strażnicy z Mysłowic.

W Jaworznie przeszkolenie z zakresu ratownictwa drogowego przeszli wszyscy terenowi pracownicy Straży Miejskiej. Miasto zakupiło, jako wyposażenie radiowozów, profesjonalne apteczki, zawierające środki opatrunkowe i materiały do niesienia pomocy: szyny, kołnierz usztywniający, gruszkę umożliwiającą prowadzenie sztucznego oddychania, koce termiczne zapobiegające wychłodzeniu organizmu. Strażnicy przygotowani są do niesienia pomocy przedmedycznej w przypadkach zranień, omdleń, krwawień, wypadków samochodowych – generalnie w pierwszych, kluczowych minutach do momentu przybycia lekarza.

W grudniu, z inicjatywy prezydenta miasta Pawła Silberta, w jaworznickich przedszkolach została zainaugurowana akcja „Jestem bezpieczny na drodze”. Jej celem jest zapoznanie najstarszych przedszkolaków z podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach.

- Dzięki tym kamizelkom nasze dzieci nawet z dużej odległości będą doskonale widoczne - podkreśla prezydent miasta Paweł Silbert. - Akcja wpisuje się w realizowany na terenie miasta program poprawy bezpieczeństwa „Tarcza” oraz ogólnopolską kampanię „Razem Bezpieczniej”.

Czytaj więcej: Jestem bezpieczny na drodze

Komenda Miejska Policji w Jaworznie poszerzyła swój tabor samochodowy o cztery nowe radiowozy marki KIA. Zakup pojazdów możliwy był dzięki finansowemu wsparciu gminy, która przeznaczyła na ten cel 148 tysięcy zł.

Kia'e Cee'd Sporty Wagon są wyposażone w dwulitrowy silniki Diesla o mocy 140 KM. Auta rozpędzają się „do setki” w ciągu 10,3 sekundy i mogą mknąć z maksymalną prędkością 205 km/h. Zgodnie z obowiązującym obecnie standardem w całej Unii Europejskiej nowe samochody są koloru srebrnego.

W tym roku gmina sfinansowała 15 etatów dzielnicowych (797 032 zł) oraz nadgodziny dla funkcjonariuszy KMP (109 000 zł). Dodatkowe 10 000 zł zostało przeznaczone na nagrody dla 8 wyróżniających się policjantów.

Czytaj więcej: Radiowozy dla Policji

Od grudnia wszystkie wjazdy do są monitorowane. Oprócz 39 pracujących kamer monitoringu wizyjnego, w ośmiu punktach – na wjazdach do miasta – pojawiły się 32 nowe kamery. System nowego monitoringu obsługuje policja. To kolejna inicjatywa z myślą o poprawie bezpieczeństwa w mieście.

Monitoring wjazdów to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na dokładny zapis numerów rejestracyjnych samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z miasta. Kamery będą rejestrować także rysy twarzy osób podróżujących w samochodzie. To rozwiązanie ma ułatwić ściganie złodziei samochodów, identyfikację poszukiwanych przestępców i kradzionych samochodów.

Czytaj więcej: Nowe kamery przy wjazdach do miasta